Koutek pro kutily

Je čím dál větší počet lidí, kteří se statečně rozhodnou převzít práci zařízení interiéru a samostatně vnést dech svěžesti malováním interiérových stěn nebo postavením vnější fasády.  Samostatné malování, kromě toho, že podporuje kreativitu a uvolňuje hormon štěstí, když projekt úspěšně dokončíme, je výrazně levnější varianta než angažovat řemeslníka.

Tipy

1. Proveďte sanaci nerovností a děr

Povrch, který malujete, musí být dokonale hladký, pokud si přejete dokonalý výsledek. Brusný papír je spojenec při odstraňování nerovností. Zeď „bruste“ odhora dolů, horizontálními tj. vodorovnými pohyby. Tlak ruky na brusný papír by měl být střední intenzity – dostatečně silný, aby odstranil nerovnosti, ale ne příliš, abyste nevytvořili nové poškození. Poté prověřte, zda jsou ve zdi větší díry. Tyto můžete vyplnit směsí pro stěrku a nezapomeňte i tuto opravenou část zdi musíte přebrousit, abyste ji vyrovnali.

2.  Páskem obložte všechny rohy a poté je „zajistěte“

Před malováním je potřeba všechny okraje zdí obložit páskou. Použijte ochrannou krepovou pásku specializovanou na natěračské práce, protože tato vám nenechá lepivou stopu po odstranění, jako se to děje s mnoha ostatními samolepícími páskami. Abyste zabránili rozlití barvy pod páskou, přejeďte přes ni malířskou lopatkou, protože tak odstraníte veškerý vzduch, který se možná skryl pod povrchem, a uzavřete všechna místa, kterými by se barva mohla pod pásku dostat.

3.  Neobkládejte podlahy pokojů plastikovou folií

Pokud se bojíte, že během malování zničíte podlahy, raději je ochraňte bavlněným plátnem. Plastové folie se lehce roztrhají, zbytky barvy na folii se pomaleji suší a proto je nohama tj. na botách často roznášíme po svém domě. Přestože je látka dražší varianta pro ochranu podlah, je definitivně účinnější, protože vsakuje zbytky barvy a neklouže při pohybu. Plátno můžete koupit na míru ve všech obchodech specializovaných na prodej materiálu a tkaniny.

4. Umyjte váleček (nebo návleky) před použitím

Pokud jste si koupili váleček s oddělitelnými návleky, před prvním použitím je sundejte z válečku a operte ve vodě s trochou mýdla. To stejné můžete udělat s „obyčejným“ válečkem bez návleků. Tímto způsobem odstraníte všechna vlákna z válečku, která by mohla jinak zůstat na vašich zdech. Návleky nebo váleček poté musíte dobře vyždímat a poté je můžete využívat k barvení bez předchozího sušení.

5. Použijte základní barvu v odstínu

Oblasti, které musíte špachtlí zahladit, jsou často viditelné po natření základní bílé barvy. To se děje proto, že hmota, kterou jste použili, vytahuje z barvy vlhkost a takto vizuálně vytváří dojem světlých fleků. Řešením pro tento problém je nanesení odstínu základní barvy místo bílé. Pokud plánujete neutrální vrchní nátěrovou barvu, zvolte neutrální základní barvu. Důležité je, že základní bude podobná vrchní a abyste ji správně vybrali, poraďte se při nákupu s prodavačem.

6. Smíchejte barvu

Podle toho, jaká je velikost prostoru, který chcete vymalovat, můžete potřebovat více nádob s barvou. Není tajemstvím, že stejná barva od stejného výrobce může mít různé odstíny (v každé nádobě), proto před barvením každopádně smíchejte potřebné množství v jedné nádobě, abyste si zajistili jednolitý odstín.

7. Malujte ‘namočeným’ válečkem nebo štětcem

Většina nás má zvyk váleček nebo štětec po namočení do barvy otřít o nádobu nebo nádrž s barvou, abychom odstranili barvu navíc, ale ve skutečnosti takto odstraňujeme většinu barvy. Profesionálové po namočení lehce udeří každou stranu válečku nebo štětce o kýbl a tak odpadne barva navíc, ale na nástroji zůstane dostatečně barvy pro správné malování.

8. Začněte barvit od stropu

Pokud obarvíte kompletní prostor, hlavní pravidlo v této situaci říká, že nejdříve vymalujeme strop. Tak zabráníme stékání barvy na boční zdi, které je nevyhnutelné při malířských a natěračských pracích.

9. Dokončete jednu zeď dříve, než začnete malovat druhou

Malování všech rohů v pokoji a přechod na zdi se zdá jako jednoduchá opce, ale pokud si přejete, aby na konci místnost vypadala dokonale, dělejte každou zeď zvlášť. Do odchylky ve vzhledu zdí dochází tehdy, když se barva nanesená štětcem (rohy) a ta nanesená válečkem (zdi) nemohou správně smíchat, když je naneseme v rozdílnou dobu. Proto nejprve štětcem upravte kouty jedné zdi a ihned poté válečkem vymalujte zbytek, protože tak se barva správně „smíchá“ a suší zároveň.

10. Barvu z okenního skla očistěte žiletkou

Zbytky barvy na okenních sklech jsou nevyhnutelné během malování prostoru, ale nenervujte se kvůli tomu, protože barva se ze skla odstraňuje snadno. Nesahejte na ni, dokud je vlhká, ale jednoduše ji lehkým pohybem oškrabejte, když se osuší, s pomocí obyčejné žiletky.

Udělejte to sami

Fasáda domu

Fasáda domu je to první, co odkrývá charakter domu, respektive jeho obyvatel, proto není divu, že rozhodování o výběru fasády trvá dlouho. Fasáda odráží individuálnost obyvatel a tvořivou estetiku projektantů, kteří chtějí, aby fasáda co nejdéle odolávala mechanickému poškození a vyblednutí od slunce. Ovšem i nejlepší fasáda se v jednom okamžiku přirozeným způsobem opotřebuje. Tomuto procesu nemůžeme zabránit, ale můžeme zmírnit faktory, které toto opotřebení zrychlují.

Dilema mnohých lidí je, jak si zvolit barvu, která se bude dobře hodit do okolí, nebude iritovat sousedy, ale přesto bude vyjadřovat individualitu a jedinečnost domu. Také moderní tmavé barvy fasády musí vyhovět technickým podmínkám, aby vliv počasí byl co nejméně zřetelný. Pohlcování slunečních paprsků je důležité i z aspektu energetické účinnosti.

Přestože se neutrální barvy mohou zdá obyčejné, když vezmeme v potaz fasádové barvy, tyto jsou přece jen praktické z mnoha důvodů. Neutrální barvy jsou mnohem jednodušší a méně riskantní, lépe zapadnou do jakéhokoliv sousedství, vypadají dobře v téměř každém okolí a snáz se čistí. Když se nečistota nashromáždí na domě, který je obarven neutrální barvou, není tato tolik zřetelná jako na domě, který je obarven světlejší nebo velmi tmavou barvou.

Jak moc bude odstín nějaké fasády stálý, nejvíce záleží na vlivu okolí a složení použitých materiálů v horní vrstvě. Povrchy budov jsou ze své venkovní strany vystaveny vlivu okolí. Slunce, srážky a kondenzát zanechávají stopy stejně jako i změna teploty a vliv škodlivých látek. Přitom je důležité vědět: čím je odstín barvy tmavší, tím více je vidět poškození fasády. Vlhkost je nositelem kyselých iontů, které způsobují rez armatur a nečistot, které se ukládají hlavně na povrchu fasády, větší vlhkost způsobuje růst mikroorganismů (plísní, řas, mechu, atd.). Tento přírodní proces stárnutí je možné zpomalit různými nátěry, které se aplikují na fasádu.

Naučte se správně vyrovnávat zdi

Po postupu zarovnání stěn se mohou nanášet barvy, ale i tapety nebo jakékoliv jim podobné, nástěnné krytiny. K tomuto postupu můžete přistoupit více způsoby podle toho, jaký druh povrchové úpravy si přejete. Před samým začátkem špachtlování musíte přesně vědět, co budete nanášet na vaše vyrovnané zdi, abyste dosáhli požadovaného efektu. Toto je velmi důležité, protože se využívají různé druhy směsí pro špachtlování, jakož i techniky jejich nanášení.

Proč je vyrovnání zdí velmi důležité?

Při renovování, obnovení nebo odstraňování pozadí se objevují nerovnosti, poškození starých podkladů, proto je vyhlazení zdí velmi důležitá činnost, která jde před nánosem jakýchkoliv barev, aby se všechny nepravidelnosti správně opravily a zdi se ochránily do budoucna.

Postup vyrovnávání zdí

Ve všech malířských pracích, přípravě samotných zdí je to první věc, kterou je potřeba učinit. V případě že je zeď špinavá, je velmi důležité ji očistit. Pro čištění zdí se nejčastěji využívá draselné mýdlo rozpuštěné v teplé vodě. Teprve po očištění a sušení zdí můžete přistoupit k samotnému vyrovnávání.

Směs pro vyrovnání zdí

Při vyhlazování zdí musí být první vrstva směsi o něco hustější než všechny ostatní. Tato směs se připravuje pomocí nástavce k vrtačce nebo mixerem, smícháním vody a připravené směsi ze sáčku. Pokud jsou nerovnosti větší, je potřeba nanést silnější vrstvu směsi, takže v tom případě musí být samotná směs trochu hustější.

Příprava směsi za zahlazení

Podle návodu výrobce a dostatečně dlouhém míchání, během kterého se směs stane homogenní, je velmi důležité nechat ji odstát cca. 15 minut, během kterých budou reagovat všechna aditiva ve směsi. Poté je potřeba dobře zamíchat směs a teprve pak začít s vyrovnáváním zdí.

Nanášení směsi na vyrovnání a vyhlazení zdí

Materiál se dá na špachtli, která se šikmo nanáší na zeď, čímž se nanáší směs k vyrovnání. V druhé ruce můžete držet špachtli, s kterou můžete sbírat směs, která vám zůstala kolem nářadí, a znovu ji můžete nanášet na konkrétní místa.

Broušení

Po nanesení první vrstvy a jejího usušení je dalším krokem broušení.  Broušení se provádí kruhovými pohybyjemným smirkovým papírem a tím se odstraňují všechny vybouleniny na zdi. Po dokončení tohoto postupu je nezbytné znovu natřít stěnu podkladem, aby lépe přilnula druhá vrstva.

Druhá vrstva nátěru

Druhý nátěr směsi se připravuje stejně jako první, jen tentokráte musí být trošku řidší. Druhá směs slouží k naplnění děr a nerovností, které zůstaly po první vrstvě. Po nanesení druhé vrstvy směsi a usušení se zase musí povrch brousit, což by mělo vést k zcela rovné zdi bez výstupků a prohlubní.

V případě, že nejste spokojeni a máte pocit, že jste nedosáhli uspokojivého vzhledu zdi, můžete celkový postup zopakovat ještě jednou, ale ještě s řidší směsí. Po ukončení vyhlazení stěny můžete začít s malováním zdí v požadovaných odstínech, ale teprve když jsou zdi zcela suché. Na všech baleních směsi je vyznačena doba sušení, ale ideální je, když se suší dvě až osm hodin.

Ochrana při barvení nábytku

1. krok – příprava místnosti pro barvení

Zní to možná nepodstatně, ale před samotným barvením musíte dobře zvolit prostor, ve kterém budete barvit svůj nábytek. Pokud si zvolíte vlhký prostor, jako je sklep, barva bude potřebovat mnohem delší dobu k sušení. V teplé a suché místnosti budou výsledky malování mnohem kvalitnější než ve studených a vlhkých prostorech. 

Vyberete-li si prostor pro práci, který je plný prachu nebo je snadno dostupný muškám, komárům, mouchám a dalšímu hmyzu, velmi pravděpodobně se vám některý z nich při sušení přilepí na povrch. Musíte dát pozor na to, aby místnost nebyla příliš malá, abyste mohli vše snadno obarvit a nic vám nepřekáželo.

Takže, položte nějakou podložku, na které budete barvit (celofán, staré plátno, plachtu …), abyste ochránili podlahu.

Postarejte se, aby byl prostor dostatečně větratelný a že můžete snadno otevřít okna, abyste zajistili dobrou ventilaci. Takto bude proces sušení o něco kratší.

Důležité jeochránit i sebe. Dejte si rukavice a v každém případě i masku na obličej, vzhledem k tomu, že jsou barvy a laky snadno těkavé a tím špatně působí na vaše zdraví.

2. krok – příprava nábytku

1. Odstraňte všechny části z nábytku, které je možné odstranit, aby se nábytek nepoškodil, a které nechcete barvit (kovové úchytky, panty apod.)

2. Pokud jsou na nábytku díry nebo praskliny, čas věnovaný jejich zaplnění je vždy užitečný. Použijte pryskyřici, která se na trhu objevuje v různých barvách. Prasklinu nejprve lehce očistěte a pryskyřici naneste špachtlí a zahlaďte a nechte, aby se osušila. V návodu je uvedena doba sušení; nejčastěji je vrchní vrstva suchá za cca. 20 minut a hloubková za asi 4 hodiny. Po sušení povrch, který jste naplnili pryskyřicí, přetřete mořidlem na bázi oleje nebo alkoholu. Pokud musíte vyplnit prasklinu na vašem nábytku, který je vyroben z dřevotřísky, použijte pryskyřici na bázi oleje, protože dřevotříska je velmi porézní.

3. Předtím než se dřevo znovu barví, musí být povrch očištěn od fleků, špíny a prachu, protože jinak bude nová vrstva barvy zrnitá a začne se dříve nebo později loupat. Prach se na povrchu může umýt nebo odstranit štětcem nebo vysavačem a těžko přístupné rohy se čistí špičatým předmětem nebo štětcem. Nábytek se omyje mýdlovým práškem, prací sodou, obyčejným čisticím prostředkem nebo nějakým jemným prostředkem na praní.

4. Odstraňte starý nátěr barvy, tj. přebruste nábytek. Častá chyba „udělej si sám“ řemeslníků je, že se drží návodů na výrobcích, které tvrdí, že není potřeba brousit nebo oškrabat nábytek. Ovšem broušení všech ploch brusným (smirkovým) papírem je nezbytné. Dávejte pozor, abyste nepoškodili povrch. Cílem broušení je, aby plocha nábytku trošku zhrubla, aby se základní vrstva barvy co nejlépe přijala. Zvolte nějakou střední variantu brusného papíru, např. P 120, pokud si přejete solidní účinek a pokud chcete dokonalost bez chybičky, bude potřeba po prvním broušení s P120 brousit ještě několikrát s jemnějším brusným papírem typu P200 nebo P240 či dokonce P400.

5. Odstraňte zbytky po broušení vlhkým hadříkem a podle potřeby opakujte postup a počkejte, až se nábytek osuší.

3. krok – nános základního nátěru

Základní barva se nanáší, aby se základní barva nebo lak rovnoměrně nanesly na dřevo a aby byla ochrana dlouhotrvající. Základní barvu není potřeba nanášet precizně jako hlavní barvu. Důležité je, že s ní pokryjete všechen povrch, který chcete barvit. Základní barva se rychle suší, takže můžete hned po osušení přistoupit k samotnému barvení. Ovšem před samotným barvením, a pokud chcete, aby se barva dobře chytila, můžete také i základní nátěr lehce přebrousit jemným brusným papírem. Každopádně dobře utřete prach vlhkým hadříkem, který nepouští chloupky, a počkejte, až se dobře osuší před barvením.

Barvení nábytku štětcem:

4. krok – barvení

Obarvit nábytek odpovídající barvou nebo lakem, poté, co jste provedli všechny přípravné práce, už nebude žádný velký problém. Musíte jen vzít v úvahu – dle požadované kvality finálního výrobku, že musíte nanést více vrstev barvy nebo laku. Jeden je určitě málo, dva dají již uspokojivý efekt, ale praví profesionálové nanášejí i 6 vrstev. Samozřejmě, samotný postup není těžký, ale vyžaduje čas, protože každá vrstva se musí sušit několik hodin, než můžete nanést následující vrstvu.

Samotnou barvu (lak barvu) můžete nanášet válečkem nebo štětcem. Pro dokonalý výsledek potřebujete i o něco kvalitnější štětec, který je dražší, ale vydrží vám mnoho let. Barvení špatným štětcem se pozná po stopách, které zůstanou pro sušení, ale i podle štětinek které vypadávají a zůstanou v barvě.

Při nanášení laku začněte dva až tři tahy ve směru dřevěných vláken a obarvěte jeden pruh. Nenamáčejte štětec, změňte směr a lak pomalu rozetřete po povrchu. Znovu namočte štětec a ve vzdálenosti jedné šířky štětce natřete další vedlejší pruh. Špička štětce se smí ve spoji jen lehce dotknout okraje, aby při překrytí nezůstala stopa. Na konci natřete celou plochu kolmými pohyby. Lakové barvy se musí sušit několik hodin. Povrchu se nesmíte dotýkat, dokud nepřestanou být lepkavé. Po každém nátěru je potřeba povrch přebrousit brusným papírem, aby se následující vrstva měla na co přilnout. Prach, který vznikl broušením, je potřeba odstranit.

5. krok – nános závěrečného nátěru

Čistým štětcem, po dokonalém usušení barvy laku, můžete nanést ochranný nátěr v lesku na vodním základě. Nátěr nanášejte velmi lehce, dávejte pozor, abyste nenechali bublinky a aby povrch byl hladký. Nechejte vše sušit alespoň 72 hodin před použitím.

Nejčastější dotazy

Pozadí nové kuchyně bych chtěla obložit comicsem Alan Ford. Zde se objevuje logický problém: Jak tento výtvor ochránit před vlhkem, horkem a mastnotou? Přemýšleli jsme o zakrytí sklem, ale zde je možnost kondenzace a vstupu brouků do vzduchové bubliny nebo tisk na sklo, ale to je dost drahé. Zajímá mě, zdali je možné comics natřít Top Glossem nebo nějakým jiným nátěrem, který vytvoří film přes papír a ochrání jej na mnoho let a zároveň bude odolný proti horku a snadno omyvatelný?

Vážená,

děkujeme Vám za otázku. Top Gloss je testován na papírových tapetách na zeď a výsledek je dobrý, nezanechal skvrny, přechody, neodděloval se apod. U novinového papíru je situace složitější. Top Gloss zanechává dojem vlhkosti, takže comics bude stále vypadat, jako by byl mokrý. Zda dojde k rozmazání tisu na papíru při nátěru, skutečně nevíme, to jsme nikdy netestovali.

Zůstává ještě problém údržby, která zajisté není stejná při natřené zdi a při natřeném novinovém papíru. Očekávám, že budete mít plno problémů při realizaci tohoto požadavku.

Podle mě je sklo lepší řešení, ale možná se poraďte ještě s výrobci kuchyňských skel, jak zabránit vstupu brouků a kondenzátu.

Pro všechny informace jsme Vám k dispozici.

Přemýšlím o malování koupelny místo položení nástěnných keramických kachliček (kromě prostoru sprchy). Máte v nabídce výrobek, který by vyhovoval tomuto účelu a na co si mám dát pozor?
 

Vážená,

výrobek určený výhradně pro tento účel bohužel v našem výrobním programu nemáme. Výrobek, který jinak nabízíme pro náročnější oblasti je Latex strong mat/polomatný/lesklý, ale nezaručuji, že vám splní to, co požadujete vzhledem k tomu, že se jedná o velké množství páry, která se vypařuje.

Eventuálně bych přemýšlela o hydroizolaci, ale to také nemáme v našem sortimentu, takže bych navrhla, abyste hledala dále.

Pokud Vám můžeme pomocinějak jinak, kdykoliv se na nás obraťte.

Mám venkovní dubové schody, které jsou chráněny ochranouod firmyHempel, která se nyní poškodila, řekli mi, že pokud někdo ví, jak ochránit venkovní dubové schody, tak jste to Vy, proto Vás prosím o radu a jaké nátěry se používají v mém případě?

Vážená,

Děkujeme Vám za dotaz, ale bohužel nemáme nátěr, který by byl adekvátní pro požadovaný účel.
Nátěry, které můžeme doporučit pro použití venku a jejich účelem je ochrana dřeva, nejsou odolné proti opotřebení a nedoporučují se pro schodiště.
Vzhledem k tomu, že jste dříve použili nátěr od firmyHempel, kompatibilita systému s nátěrem, který by byl vhodný na dubové schodiště, je nejistý (nevíme, jak by nátěr na nátěr reagoval).

Nedávno jsem dal cementový nátěr (SAMOBORKA CEMENTNI ESTRIH 20) do prostoru skladiště o rozloze 15 m². Neplánuji dát podlahový obklad, tj. dlaždice apod. Povrch bych chtěl impregnovat proti vpíjení vylité tekutiny a mechanicky upevnit aplikací Vašeho výrobku tj. barvením. Byl mi doporučen BETONTON. Ve specifikaci se uvádí, že je nátěr odolný proti opotřebení. Předpokládám, že se to vztahuje na opotřebení normální chůzí, což mi naprosto stačí. Prosím Vás o potvrzení, že tomu tak je. Jak je chemicky odolný na konkrétní kapaliny (nafta apod.).

Vážený,

Betonton je akrylová barva, v první řadě určena k ochraně betonových a fasádních povrchů, ovšem pro nějaká větší zatížení, jak vy plánujete, bych ji nedoporučila. Váš požadavek přece jen potřebuje trochu odolnější barvu než je Betonton. V souladu s tím, bychom Vám z našeho sortimentu mohli doporučit Kemepox impregnaci v jedné vrstvě a Kemepox Mastic ve dvou vrstvách jako závěrečný nátěr. Tímto způsobem dosáhnete odolnosti, jakou požadujete. Abyste lépe viděli, o jakých výrobcích mluvím, posílám Vám v příloze technické informace výrobku.

Vážený,

nenašel jsem údaj, který mě zajímá na vaší stránce, kde jsou popsané charakteristiky emailového laku „Kemolux“ pro dřevo a kov. Zajímá mě, pro jaké max. teploty podkladu je použitelný, protože bych takto chtěla namalovat kamna.

Vážený,

Kemolux emailové laky jsou termicky stabilní do 80° (světlé tóny), respektive do 120°(tmavé tóny). Pokud bude teplota kamen do této teploty, pak můžete použít Kemolux email lak.
Pokud si přejete nátěr odolný na teplotu, pak Vám můžeme doporučit jedině Termostal 400 stříbrný (odolný do 400 °C) nebo Termostal 600 černý a stříbrný (odolný do  600°C).

Potřebujeme nejlepší prostředky pro ochranu dubového nábytku pro venkovní účely?

1. Prostředek pro blokování taninu?
2. Ochrana dřeva od US záření, vlhka, deště, alkoholu, krémů …?

Jedná se o pohostinský nábytek, který jsme začali nabízet, a teď hledáme nejlepší ochranu.

Vážení,

každé dřevo je přírodní materiál a jako takové je citlivé i na vliv atmosféry a nejvíce na UV záření, které ničí strukturu dřeva a nechává menší či větší praskliny na jeho povrchu. 

Voda ve formě deště nebo vlhka se dostává do prasklin a ničí dřevo. Proces zničení navíc zrychlují i další venkovní vlivy jako je teplota vzduchu.  V závislosti na době, po kterou je dřevo vystaveno vnějším vlivům, začne blednout a nakonec se zničí.

Pro ochranu zahradního nábytku z dubu se doporučují oleje s přidanými UV filtry, které blokují UV záření a tím, že se jedná o oleje, dostanou se hluboko do struktury dřeva a zabrání průniku vlhkosti.

Oleje vám navíc nezmění přírodní barvu dřeva a to bude vypadat upraveně. Oleje ovšem musíte každoročně obnovovat, aby byla ochrana optimální. V našem sortimentu bohužel nemáme takové oleje, které by byly vhodné pro zahradní nábytek.

Pozdrav,

na koho se má obrátit nespokojený zákazník?

Koupili jsme v obchodě Color v Pleternici váš výrobek ALGENON PLUS pro odstranění plísně a řas, a před 5 hodinami jsem to nastříkala na zeď a výrobek nevykazuje žádný účinek a dělala jsem vše dle návodu, jak se píše! Nevím, proč jsou v prodeji výrobky, které nefungují, jako kdybych to nastříkala vodou. Neplatila jsem za to 3 kn ale 33 kn, a to je hodně peněz.

Vážená,

chápeme vaši nespokojenost s výsledkem, protože jste očekávala, že plíseň zmizí po nastříkání. Ale Algenon není výrobek na bázi chloru, protože takové výrobky zabíjejí plíseň jen povrchově, ale neničí spory ve zdi a získáváte jen dočasné řešení problému. Algenon vyřeší problém plísní na delší dobu, protože je na bázi biocidu, které se dostanou do zdi a zničí spory. Aby to fungovalo, zeď, kterou stříkáte, musí být suchá a po nastříkání je potřeba počkat 24 hodin před novým nátěrem barvy. Povrchovou plíseň je potřeba nejdříve mechanicky umýt a odstranit ze zdi, aby byl proces co nejúčinnější. To, co jste chtěla, aby vám zeď zbělela po postříkání, toho můžete dosáhnout jakýmkoliv prostředkem na bázi chloru (varikina, Domestos apod.). 

Doufám, že jsem Vám pomohla…

Pro všechny informace jsme Vám k dispozici.

Prosím odpověď na otázku, zdali barva Kemopol premium, když se s ní obarví zeď, zanechá dojem, jako by byla zeď obarvena plastem? Nejsem si jistá, co koupit, zda Kemopol plus nebo Kemopol premium, ale nechci, aby to vypadalo, že mám umělou hmotu na zdi.
 

Vážená,

zeď natřená Kemopolem Premium v žádném případě nezanechává dojem plastičnosti, v každém případě se jedná o kvalitní barvu, která obsahuje vysoký podíl pojiva, díky kterému je barva omyvatelná (třída II). Kemopol Plus je barva s nižším podílem pojiva a odolnosti, lze ji jen na sucho utřít.  Proto bych Vám doporučila Kemopol Plus, pokud nemáte žádné další požadavky na barvu, kromě toho, co jste uvedla.

Pokud máte ještě další otázky, tak se na nás kdykoliv obraťte.