Škola Feng Shui

Podle Feng Shui se barvy dělí na uklidňující, studené yin barvy jako je modrá a teplé, živé yang barvy, jako je červená. Podobným způsobem i moderní psychologie mluví o vlivu barev na lidskou náladu, což se dnes hodně využívá při zařizování interiéru a volbě barev pro dané prostory.

Feng Shui je stará čínská metoda plánování a zařizování prostoru, aby se do domu vnesla rovnováha a blahobyt. Má se za to, že umění Feng Shui ji začalo využívat před nejméně 4000 lety, přestože někteří věří, že je staré i více než šest tisíciletí. Nejranější archeologické důkazy se datují z období před 5000 lety. Postupem doby se původní název Kan Yu (čínská studia nebe a země) nahradil názvem Feng Shui (čínsky „vítr a voda“).

Na začátku sloužilo Feng Shui k upravení hrobů a hrobek, aby se dědicům zemřelého zajistilo štěstí pro příští generace. Později, nadstavbou stávajících vzorců a diagramů, se Feng Shui začalo využívat i pro zařízení interiéru živých lidí.

Hlavní cíl Feng Shui je vytvořit harmonický prostor, který bude pozitivně působit na zdraví, život a práci lidí, kteří v něm žijí.

Feng Shui je spojeno se starou čínskou filosofií, dle které je celý vesmír protkán energií chi, a takto se manifestuje pozitivní yang a negativní yin energií, mezi nímž je potřeba vytvořit rovnováhu. Yin, energie země, ženský princip, je komplikovaný a tmavý a yang, energie nebe, mužský princip je světlý a jednoduchý. Tyto dva póly jsou v přírodě v dynamické rovnováze.

Kromě rozmístění nábytku jsou barvy jednou z nejdůležitějších pomůcek, kterými odborníci na Feng Shui směřují chi a vhodně mění energii konkrétních oblastí v domě. Když jsou barvy vhodně zvolené, povzbuzují prosperitu, lásku a zdraví, zatímco špatně zvolené barvy mohou mít efekt opačný. Barevné stěny mohou v okamžiku osvěžit prostor, ale hlavní problém je, jaké barvy zvolit a jak je kombinovat. Pokud si nejste jisti, co by ladilo k vašemu nábytku, nebo se nemůžete rozhodnout mezi několika různými odstíny, přečtěte si rady starého umění Feng Shui.

Umění Feng Shui je založeno na 5 elementech – voda, kov, země, dřevo, voda. Každý element má své barvy, které mají rozdílný vliv na lidi.

Elementy a barvy

Dřevo = zelená, modrá

Dřevo představuje mladickou energii, zdraví a vitalitu. Věci, které tyto vlastnosti přivolávají a vnáší do domu, budou hnědé a zelené. Zelená je doba oživení, regenerace a svěží energie. Dle Feng shui pomáhá tělu, aby si udrželo rovnováhu dodáním pozitivní vibrace z přírody. Abyste zelenou barvou dosáhli maximální efektu, využijte několik jejich odstínů zároveň. Hnědá barva, díky životadárné energii, kterou obsahuje, se stává v posledních letech stále častější volbou pro lidi, kteří zařizují svůj dům. Je potřeba ji dát na východ, aby přinesla zdraví a na jihovýchod, aby přitáhla peníze. Použijete-li ji na severu domu, přivoláte slávu.

Oheň = červená, oranžová

Oheň představuje vášeň, energičnost a iniciativu a její barvy jsou červená, oranžová a růžová. Sever, severovýchod a jihozápad bytu nebo domu jsou pravými místy pro tyto barvy. Červená nejlépe představuje vlastnosti ohně jako elementu Feng shui. Sytá červená barva je brána jako barva, která do domu vnáší energii radosti a vzrušení a probouzí sexuální touhy. Proto může být ideální volbou pro ložnici. Pokud se Vám zdá červená barva přece jen příliš silná, jako alternativa může dobře posloužit i oranžová. Tato barva platí jako společenská, protože přináší energii k zajímavým rozhovorům, probouzí optimismus a otevřenost. Odborníci na Feng shui radí střídmé využití fialové.  Radí, že je lepším řešením fialovou barvu vnést do domu prostřednictvím rozmanitých předmětů a ne s ní vymalovat stěny. Růžová je univerzální barva lásky, takže je ideální volbou, pokud chcete zjemnit energii v prostoru. Má se za to, že působí uklidňujícím dojmem na chování a může se využít ve všech místnostech.

Země = žlutá

Země symbolizuje stabilitu, píli a pevnost, a do prostoru ji přináší béžová, světložlutá a písková barva.  Zemité barvy by se měly nacházet v centrální části bytu, jakož i na severovýchodě a jihozápadě. Žlutá barva vždy rozjasňuje prostor, ať už se jedná o domov nebo kancelář. Všechny odstíny žluté mohou dobře posloužit, aby vnesly energii pohodlí do části kuchyně nebo dětského pokoje.

Kov = bílá, šedá, béžová, stříbrná

Kov jako síla se spojuje s vedením a precizností a ve světě barev jej představuje bílá a šedá. Bílá je symbolem čistoty a nevinnosti. Obsahuje i všechny ostatní barvy, takže je žádaná ve všech variantách, ale pod podmínkou, aby se to s ní nepřehánělo. Pokud chcete přivolat kreativitu, využijte šedou barvu a to na západě a pokud chcete přilákat lidi, kteří vám pomohou, dejte ji na severozápad. Pokud toužíte po zlepšení v kariéře, využijte šedou na západě domova nebo kanceláře.

Voda = tmavě modrá, černá

Voda je zdrojem moudrosti, inteligence, klidu a svěžesti a její barvy jsou modrá a černá. Modrá použitá na stěnách nebo předmětech na severu přináší rozvoj kariéry, na východě zdraví a na jihovýchodě peníze. Díky svým vlastnostem vnáší černá hloubku, sílu a definici do každého prostoru. Navzdory tomu by se samozřejmě neměla objevovat v dětském pokoji nebo na stropě ložnice.

Vliv barev

Podle Feng Shui se barvy rozdělují na uklidňující, studené yin barvy jako je modrá a teplé, povzbuzující yang barvy jako je červená. Podobným způsobem i moderní psychologie mluví o vlivu barev na lidskou náladu, což se dnes hodně využívá při zařizování interiéru a volbě barev pro konkrétní místnosti.

Základní yin barva je modrá a vytváří pocit klidu a základní yang barva je červená, která působí povzbudivě a vzrušivě na lidskou psychu. Kromě modré, jednou ze základních yin barev je i fialová a na seznamu yang barev se nachází i oranžová. Mezi nimi jsou neutrální jako je žlutá a zelená, jejichž vliv na emoce se odvíjí dle toho, s kterými barvami se míchají. Pokud je smícháme se studenou modrou, získáme také tlumenější, studenější odstíny tyrkysové nebo ledově žluté. Smícháme-li je s červenou, získáme teplejší tóny barvy broskve nebo trávy.

Zelená

Působí uklidňujícím dojmem na oči, podporuje kreativitu, zrychluje růst a regeneraci, představuje nové začátky, jakož i vyléčení a svěžest, představuje naději – vhodná pro pracovní pokoj.

Červená

Podporuje chuť k jídlu, zrychluje metabolismus, působí jako stimulátor, dodává energii, ale může způsobit i nervozitu – použijte ji na detaily v obývacím pokoji nebo kuchyni

Žlutá

Podporuje komunikaci, povzbuzuje vztahy s okolím, symbolizuje sílu, podporuje zdraví, trpělivost a moudrost – vhodná pro zařízení obývacího pokoje

Růžová a fialová

Uklidňují, uvolňují a symbolizují bezpodmínečnou lásku, romantiku a partnerství – vhodné pro ložnici nebo prostory k meditaci. Fialová podporuje duchovno, dobrodružství a blahobyt.

Hnědá

Symbolizuje stálost, teplo a klid, nabízí stabilitu a bezpečí.

Bílá

Symbolizuje čistotu a jednoduchost, podporuje zřetelnost, preciznost a komunikaci.

Modrá

Uklidňuje a nabádá k rozmýšlení a učení – světlejší tóny modré jsou vhodné pro interiér ložnice

Černá

Využívá se opatrně a v malém množství. Kontemplativní barva, která podporuje rozmýšlení a tajuplnost. Tím zároveň i uzavírá – nedoporučuje se v domě, eventuálně jen v malých detailech

Šedá

Jemná barva, která symbolizuje vznešenost, podporuje pomoc a představuje harmonii černé a bílé

Oranžová

Jasná barva, která povzbuzuje štěstí

Modro-zelená

Představuje mladost, nové začátky a dodává důvěru

Tmavě modrá

Podporuje moudrost a introspekci

Volba barev na stěnách v místnostech

Kuchyně

Jídelna a kuchyně nechť jsou teplé, ale světlejší odstíny, např. lososová nebo broskvová barva. Tyto mírně podpoří chuť k jídlu. K elementu kovu se váže i bílá, béžová a stříbrná. To vše jsou barvy vhodné pro kuchyni, protože asociují čistotu, která je potřebná při přípravě jídla. Kromě toho kov jako element je kompatibilní s ohnivým elementem, který dominuje kuchyni. Doporučuje se podlaha v zemitých barvách a stěny v teplých pastelových barvách vanilky nebo broskve.

Obývací pokoj

Žlutá jako barva elementu země podporuje komunikaci a otevřenost k druhým lidem, takže jsou různé teplé varianty žluté vhodné pro zařízení obývacího pokoje.

Červená je barva ohnivého elementu. Ona otevírá chuť k jídlu a podporuje metabolismus, ale z druhé strany může podporovat i lidskou agresivitu. Pokud jste milovník této barvy, raději si zvolte světlejší odstíny červené nebo ji použijte na detaily v obývacím pokoji a v kuchyni, které přinesou živost a teplo, ale nebudou působit příliš agresivně.

Ložnice

K elementu vody se váže tmavomodrá a černá. Modrá uklidňuje, ale i podporuje rozmýšlení o životě a světě. Světlejší tóny modré jsou vhodné k zařízení ložnice. Pro ložnici můžete zvolit stejně tak uklidňující, ale lehčí odstíny levandulové nebo olivové.

Červené, zvláště husté, syté je potřeba se v ložnici vyhýbat, protože může rušivě působit na spánek, ale jednotlivé detaily jako jsou červené polštářky, mohou probudit vášeň v pravém okamžiku.

Fialová působí mimořádně uklidňujícím dojmem na lidskou duši, takže se často využívá v místnostech pro meditaci a je vhodná i pro ložnice.

Koupelna

Bílá pročišťuje místnost, aby to nevypadalo příliš sterilně a nudně, přidejte trochu teplejších odstínů.

Pracovní koutek

Zelená, která se váže k elementu dřeva, působí uklidňujícím způsobem na oči, proto je to barva vhodná pro pracovní pokoj nebo pracovní koutek v domě, kde obvykle čteme a uchováváme knihy.

Pokud obarvíte stěny v přírodních zemitých odstínech, pak na neutrálním pozadí nejlépe vyniknou všechny barvy a detaily.

Neutrální béžové odstíny skvěle ladí s organickými materiály jako je dřevo, kámen a rákos. Odrážejí světlo, díky čemuž vypadá pokoj větší.

Černá absorbuje všechny barvy a dle Feng shui představuje absolutní yin. Černá proto představuje tmu, může vyvolávat negativní emoce strachu, deprese a agrese, proto se nedoporučuje v domě, pouze v drobných detailech.

Jak zařídit místnosti dle pravidel Feng Shui

Před použitím Feng Shui očistěte místnost od nepotřebných věcí. Řádné udržování místnosti podporuje organizovanost a klid. Zajistěte příchod čerstvého vzduchu, místnosti udržujte větrané, s co nejvíce světla, protože to přitahuje pozitivní energii. Vyváženost a harmonie jsou základní pravidla Feng Shui. Chaos a nerovnováha představují největší nepřátele Feng Shui. Nesprávně zařízený a neuklizený dům oslabuje celkovou auru interiéru a blokuje vstup pozitivní energie. Nejznámější překážkou dobrého Feng shui je přeplněná vstupní chodba, takže by bylo možná nejlepší začít od této části svého domu. Po předsíně můžete pokračovat s jakoukoliv místností v centru vašeho doma a nechat, aby jeho části znovu dýchaly.

Rozbité technické věci nebo jakékoliv předměty v našich domech představují pravou překážku vitality. Zbavte se odřených táců, rozbitých žárovek a všech kusů oblečení, které mají dírky od molů. Opravte hodiny, které se zastavily, vyčistěte zacpané odvody vodovodních instalací, opravte kývající se židle a uvolněné šroubky ve skříni. Jinými slovy – opravte a vyměňte v domě vše, co je ve Vašich silách.

Okna představují oči domu, zatímco vstupní dveře jsou jeho ústa. Abyste vnesli jasný a čistý pohled do svého domu, ale i do sebe, udržujte okna a dveře čisté a buďte si jistí, že jsou otevřené, zavřené a zamčené, jak je potřeba.

Pro umístění místností a věcí v nich se využívá Bagua mapa s osmi poli.

Vstup do domu

Chi vchází do domu vstupními dveřmi. Proto jsou dveře výchozím bodem, pokud si někdo přeje zařídit dům dle pravidel Feng Shui a je potřeba jim věnovat zvláštní pozornost. Dveře nesmí mít překážky ani z jedné ani z druhé strany a bylo by dobré, aby byly dveře velké, v co nejlepším stavu, čisté, aby se snadno otevíraly, aby neskřípaly. Věří se, že Chi, pokud se dostane do domu nerušeně, přináší úspěch při hledání práce. Rozmístění nábytku určuje, jak se bude energie pohybovat po prostoru. Když vstoupí do bytu, měla by Chi pohybovat nerušeně.

Obývací pokoj

Centrální část levé strany bytu nebo domu symbolizuje společenskost a společnost, takže pokud by bylo možné, měl by na tom místě být obývací pokoj. Obývací pokoje by měl mít dostatek světla, měl by být velký, pravidelného tvaru a uklizený. Aby nebyl narušen průchod Chi, měl by být nábytek světlé barvy a lehký, ale i pohodlný. Vzhledem k tomu, že by měl být pokoj určen především k odpočinku, ale i k přijímání návštěv, měl by obývací pokoj představovat rodinu v nejlepším světle. Pokud chcete něco zdůraznit, je ideální pozicí nejvzdálenější zeď místnosti.  Zajímavé detaily, diplomy nebo atraktivní barva zdi jsou vynikající způsob jak upozornit. Poličky s knihami by nikdy neměly být plné, protože takové zanechávají dojem nedostatku touhy po duchovním rozvoji.

Kuchyně a jídelna

Kuchyně by měla být umístěna v jihovýchodní části domu, zatímco její tvar by měl být co nejjednodušší a strop ani nízký, ani vysoký. Sporák tradičně představuje symbol rodinného bohatství, protož je vzhled kuchyně pro Feng Shui velmi důležitý. Kuchyně by měla být dobře osvětlená, čistá a funkční. Sporák a mikrovlnná trouba se postaví tak, aby byly dobře viditelné.

Rostliny symbolizují společnost a nové přátele a dřevo představuje růst a stabilitu, takže může pomoci s financemi. V kariéře může pomoci vodopád, fontána nebo akvárium. Jídelna je velmi důležitá pro obyvatele bytu, protože se zde jí společně. Pokud je upravena v souladu s Feng Shui, může pomoci v rozvíjení vztahů a přízně. Nejlepší je, když se nachází v centru domova, v blízkosti kuchyně, co nejdále od vstupních dveří. Zajímavé je, že je dobré mít v jídelně zrcadla, protože zanechávají dobrý dojem prostoru a zdvojnásobují jídlo, což znamená i blahobyt…

Ložnice

Ložnici musíme věnovat pozornost, pokud si přejeme pokrok/rozvoj/ progres v milostných vztazích. Ložnice by měla být nejvzdálenější od vstupních dveří. Pozice postele je nejdůležitější, měla by být orientována na dveře, ale neměla by být přímo naproti nim. Neexistuje univerzální vzorec pro rozmístění předmětů, ale osoba by v souladu se svými přáními měla upravit interiér. Pokud chcete přizvat do svého života propojenost s dalšími lidmi, oddělíte postele od stěn a pokud má málo podpory v životě, je potřeba postel dát až ke zdi. Čelo postele se dává na konkrétní stranu a musí být opřeno o pevnou a pěkně upravenou zeď. Naproti čelu postele by mělo být něco pěkného a příjemného – např. okno, pěkná fotografie nebo obrázek, který vzbuzuje pozitivní emoce. Zrcadla se v ložnici nedoporučují. Elektrická zásuvka vedle hlavy přináší špatné sny.

Význam barev dle feng shui

„Následující informace berte jako směrnice, ale vždy poslouchejte svou mysl, tělo, duchovní potřeby a cíle, jakož i vlastní intuitivní reakci na každou barvu.“

Laura Benko, holistická odbornice na feng shui a autorka knihyThe Holistic Home: Feng Shui Your Mind, Body, Spirit, Space

POŽÁR

červená fialová

moc - bohatství - hojnost

POŽÁR

moc - bohatství - hojnost

POŽÁR

červená oranžová

sláva - budoucnost - pověst

POŽÁR

sláva - budoucnost - pověst

POŽÁR

červená růžová

láska - manželství - láska

POŽÁR

láska - manželství - láska

TREE

zelená

rodina - zdraví - komunita

TREE

rodina - zdraví - komunita

GROUND

žlutá hnědá

spokojenost - rovnováha

GROUND

spokojenost - rovnováha

METAL

šedá kovová bílá

tvořivost - děti - právo

METAL

tvořivost - děti - právo

METAL

šedá kovová bílá

soucit - pomoc - cestování

METAL

soucit - pomoc - cestování

VODA

modrá černá

kariéra - práce - sebevědomí

VODA

kariéra - práce - sebevědomí

VODA

modrá černá

znalost - moudrost - harmonie

VODA

znalost - moudrost - harmonie